LANGUAGE

Üye Girişi

Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

En Son Ziyaretçiler

22.01.18
kenancete
03:28:43
offline
22.01.18
volkncetin
10:10:51
offline
22.01.18
aysee
13:09:05
offline
19.01.18
tunay
3 gün
offline
18.01.18
MahmutK...
4 gün
offline
Daha çok bilgi göster  

Çevrimiçi Kullanıcılar

· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 4

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 673
· En Yeni Üye: onur

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

27-12-2017 06:29
teşekkürler kenan hocam...

26-12-2017 21:34
Hepsi aynı işi görüyor mustafa hocam. Yeni olarak belki PLAYBUZZ deneyebilirsiniz. Sitede anlatımı mevcut. Diğer araçlar başlığı altında.

26-12-2017 09:45
logo ve poster oylama web 2.0 aracı olarak ne önerirsiniz arkadaşlar?

21-11-2017 19:12
mesajı yeni gördüm, halletmenize sevindim Gülümse

16-11-2017 19:17
class dojoyu öğrenci ekleme işini hallettim Gülümse

Kısa mesajlar arşivi

Bot Şaplak Panel

· Son Kontrol: 22.01.18
· Spam sayısı: 0
· Son Kontrol Eden: 811

SİTE İÇİ ARAMA YAPIN...

Otizmli çocukları konuşturan "Tolkido" Arıkovanı'nda

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'deki 350 binden fazla otizmli çocuğun iletişim problemine çare olacak Tolkido-Otizmli Çocukları Konuşturan Kartlar, Arıkovanı’nda destek bekliyor.
Otizmli çocuklar, beyin ve sinir sisteminin farklı yapısı ya da işleyişi nedeniyle iletişim problemi ve konuşma konusunda çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Bu durum, hem çocuklar hem de aileler için sıkıntılara yol açabiliyor. Günümüzde otizmle mücadele etmenin tek yolu eğitimden geçiyor ancak otizmli çocukların sadece bir bölümü okullarda eğitim alabiliyor.
Otizmden etkilenme seviyesi ve problemlerin görülme şekli her bireyde büyük farklılıklar gösteriyor. Bu sebepten dolayı her çocuğun kendine özel hazırlanmış bir eğitime ve kişiselleştirilebilir eğitim materyallerine ihtiyacı bulunuyor.
Bilgisayar mühendisi Can Yıldız, kuzeni Umut’a otizm teşhisi konulduktan sonra bu alanda araştırmalara başlıyor. Kuzenine görsel kartlar üzerinden yeni kelimeler öğretiyor. Daha sonra da bilgisayar mühendisi Kağan Karadoğan ile Tolkido projesini şekillendiriyor. Tolkido, eğitim sürecini oyunlaştırarak çocuğu konuşmaya teşvik ediyor.
- Kartların seslendirilmesinde aile ya da öğretmenin sesi kullanılıyor
Tolkido, otizmli çocukların dil ve konuşma eğitimlerinde kullandıkları görsel eğitim kartlarını kişiselleştirilebilir ve seslendirilebilir hale getiriyor. Sistem bir pelüş oyuncak ve kartlardan oluşuyor. Tolkido kartların üzerindeki görseller aile veya öğretmen tarafından hazırlanıp yapıştırılıyor. Kartların içerdiği ses kayıtları ise bilgisayar aracılığıyla oyuncağa kaydediliyor. Kartlar oyuncağa yaklaştırıldığında, oyuncak kartların içerdiği ses kayıtlarını seslendiriyor. Kart üzerindeki kelime veya cümleler öğrenildiğinde, Tolkido kartlar defalarca değiştirilip kullanılabilir hale geliyor. Bu sayede aileler veya özel eğitim merkezleri, yeni kart setleri satın almak zorunda kalmıyor.
Eğitim sürecini oyunlaştırarak çocuğu konuşmaya teşvik eden Tolkido kart içeriklerini aile veya öğretmen, çocuğa özel olarak hazırladığı için eğitim süreci daha verimli geçiyor. Kartların seslendirilmesinde ailenin ya da öğretmenin sesinin kullanılması da çocuk ve oyuncak arasında sıkı bir bağ kurmasına neden oluyor.
- "Bilimsel Araştırma Projesi" kapsamında
Yaşar Üniversitesi’nde "Bilimsel Araştırma Projesi" kapsamında ve Doç. Dr. Süleyman Ünlütürk danışmanlığında yürütülen proje bir yılda tamamlandı.
Proje süresince 50 adet prototip oyuncak üretildi ve bu ürünler Türkiye çapında ücretsiz olarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde 6 ay boyunca kullanıldı.

Yorum

Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.REKLAM

Sayfa oluşturulma süresi: 0.32 saniye
887,726 Tekil Ziyaretçi