ÖNEMLİ LİNKLER

LANGUAGE

En Son Ziyaretçiler

18.03.19
seherycl2
14:08:20
offline
18.03.19
eda
15:32:44
offline
18.03.19
merve55
1 gün
offline
17.03.19
silayuk...
1 gün
offline
17.03.19
kenancete
1 gün
offline
Daha çok bilgi göster  

Çevrimiçi Kullanıcılar

> Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

> Çevrimiçi Üyeler: 0

> Toplam Üye Sayısı: 1,113
> En Yeni Üye: ahmetkaya04

Kısa Mesajlar

Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

15-03-2019 21:40
nerde ve ne ile alaklı nesliceyy

28-02-2019 19:07
yaptıgım sunumu kaydettim ama bulamıyorum hekp mee

18-03-2018 10:32
Anlayışınız için tekrar teşekkür ederiz.

17-03-2018 21:25
Tamamdır. Başarılar dilerim Kenan Öğretmenim . Hayırlı uğurlu olsun.

16-03-2018 13:02
Teşekkür ederiz, ancak bir daha bu tip link paylaşımı yapmazsanız seviniriz.

Kısa mesajlar arşivi

Bot Şaplak Panel

> Son Kontrol: 19.03.19
> Spam sayısı: 0
> Son Kontrol Eden: 1295

SİTE İÇİ ARAMA YAPIN...

YOUTUBE KANALIMIZ

Değerli arkadaşlar. Tüm çalışmalarımızı sitemizde barındırdığımız gibi aynı zamanda YOUTUBE üzerinde de bir kanal oluşturduk. Dileyenler eğitim videolarımızı oradan da takip edebilirler.

YOUTUBE KANALIMIZ...

İzmir'de iki lise öğrencisi ders sırasında oturarak elektrik üretimini sağlayacak sandalye geliştirdi.Yazdır

"Oturdukları yerden" elektrik üreten gençler, ders sırasında üretecekleri elektrikle sınıfın aydınlatma ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.
İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri Cevat Ata Kabaağaçlı ve Alperen Ovak'ın danışman öğretmeni Benal Hepsöğütlü rehberliğinde hazırladığı "Termoelektrik Sandalye" adlı proje ile temiz ve uygun maliyetli elektrik üretimi amaçlandı.
Çalışmalarında bir termoelektrik soğutucusu olan peltier malzemesini kullanan öğrenciler, işe iki alüminyum levha arasına bu malzemeyi yerleştirerek başladı.Koltuğu alttan alüminyum levhayla soğutan liseliler, sandalyenin üzerine oturulmasıyla oluşan sıcaklık farkını peltier sayesinde elektriğe dönüştürdü.
Okulun 11. sınıf öğrencisi Cevat Ata Kabaağaçlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oturulan sandalye ile ısı alışverişi yapıldığını, projelerinde de bundan faydalandıklarını söyledi.Kabaağaçlı, içinde çok sayıda iletken bulunan peltiere ısı enerjisi uygulandığında, bir kısım elektronların hareket ederek elektriği açığa çıkardığını ifade etti.
Oturdukları yüzeydeki ısı alışverişinden yararlandıklarını anlatan Kabaağaçlı, şöyle konuştu:

"Sandalyede ortam ve yüzey sıcaklığını gösteren 2 termometre var. Alüminyumun ısı iletkinliği iyi olduğu için projede alüminyum parçalar tercih ettik. Sandalyenin bize maliyeti 100 lira civarında. Enerji verimliliğini artırmak için çalışmalara devam edeceğiz. Şu anda bir sandalyeden bir volt elektrik üretebiliyoruz. Öncelikli hedefimiz sınıflarda kullanmak. Sınıfta 30-35 kişiyiz, oturduğumuzda bir ısı enerjisi oluyor, bu enerjiyle sınıfın aydınlatmasını karşılayabiliriz. Böylece aydınlatma maliyeti düşer. Sandalye iş yerlerinde ya da toplu taşıma araçlarında da kullanılabilir. Günümüzün önemli bir kısmı oturarak geçiyor. Oturarak üreteceğimiz enerji gözardı edilemeyecek kadar fazla."
Okulun 10. sınıf öğrencisi Alperen Ovak da üretilecek elektrik miktarını artırmayı amaçladıklarını dile getirdi.
İzmir Atatürk Lisesi Müdür Yardımcısı ve projenin danışman öğretmeni Benal Hepsöğütlü, projenin INSPO Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatı 2018'de enerji alanında dünya ikinciliği kazandığını kaydetti.
Alternatif enerji üretimi konusunun önem kazandığına dikkati çeken Hepsöğütlü, öğrencilerin de bu alanda 1 yıldan fazla çalışarak termoelektrik sandalyeyi yaptığını belirtti.
Hepsöğütlü, "Çevreye zarar vermeyen, temiz enerji önemli. Patent başvurusu yapacağız. Okulda uygulama amacımız var. Her sınıfta en az 30 öğrenci var, onların oturarak 40 dakika boyunca enerji ürettiğini ve o sınıfın enerji ihtiyacını karşıladığını düşünürseniz çok büyük bir başarı." diye konuştu.
Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

REKLAM